معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا در ارتباط زنده اینستاگرامی با دانشجویان تشریح کرد:

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا در ارتباط زنده اینستاگرامی با دانشجویان تشریح کرد:


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

تمام مراحل درخواست و دریافت وام دانشجویی غیرحضوری است/ تصمیمات کمیسیون موارد خاص در جهت حمایت از دانشجویان گرفته می‌شود/ هزینه خوابگاه ترم ۹۸۲ دانشجویان ذخیره یا عودت داده می‌شود/ امکان ارائه محدود غذای بیرون‌بر برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی حاضر در دانشگاه برقرار خواهد شد

به گزارش خبرنگار بسنا، دکتر اسدالله نقدی معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان که به صورت ارتباط زنده اینستاگرامی، توسط خبرگزاری بسنا برگزار شد، در پاسخ به سوال جمعی از دانشجویان که متناسب با رشته خود نیاز به حضور در آزمایشگاه و استفاده از خوابگاه دارند، پاسخ داد: دانشگاه بوعلی‌سینا جز اولین دانشگاه‌هایی بود که فضای آموزش حضوری در دانشگاه را به سمت آموزش مجازی و غیرحضوری هدایت کرد، اما در ۵ اردیبهشت برای برخی از دانشجویان اجازه ورود داده شد و در حدود ۳۵۰ دانشجو در خوابگاه‌ها اسکان داده شدند.

حضور دانشجویان در دانشگاه در ایام کرونا

وی افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی و آن دسته از دانشجویانی که فعالیت‌ها و پژوهش‌های پایانی حساسی دارند، دانشگاه با حضور آنها طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا موافقت کرده است؛ براین اساس، ۹۲ نفر دانشجوی پسر و ۵۲ نفر آنها دانشجویان دختر هستند، که البته به تصمیم دانشکده‌ها با حضور آنها موافقت شد، اما هیچ دانشجوی تحصیلات تکمیلی بدون مجوز شورای دانشگاه و معرفی دانشکده‌ها پذیرش نخواهند شد، بنابراین دانشجویان باید منتظر تاییدیه باشند.

خوابگاه‌های دانشجویی

معاون دانشجویی دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد: برای دانشجویان پسر ۶ نیم‌سال به طور طبیعی از خوابگاه‌ها استفاده می‌کنند، اما دانشجویان دختر می‌توانند ۸ نیم‌سال را از خوابگاه‌ها استفاده کنند، به طوری که برای دانشجویانی که بیش از ۱۰۰ کیلومتر با همدان فاصله دارند، خوابگاه تعلق می‌گیرد.

وی اضافه کرد: طبق قوانین، هزینه‌های واریزی توسط دانشجویان برای خوابگاه‌ها به حساب صندوق رفاه دانشجویان واریز می‌شود. تعدادی از دانشجویان در ترم ۹۸۲ هزینه خوابگاه را پرداخت کردند، اما محدودیت‌های کرونایی باعث شد تا دانشجویان در خوابگاه‌ها حضور نداشته باشند. با توجه به این مساله، دانشجویانی که در ترم‌های آینده تحصیلشان ادامه داشته باشد، این هزینه برای آن زمان ذخیره شده است؛ اگر دانشجویانی هم سال آخر خود را سپری می‌کنند، این هزینه هنگام تسویه حساب از طریق صندوق رفاه به حساب دانشجو عودت داده می‌شود.

نقدی تاکید کرد: در حال حاضر حضور دانشجویان برای شرکت در برخی کلاس‌ها، یا انجام کارهای پژوهشی، بنا بر ضرورت، منوط به تشخیص استاد راهنما، دانشکده و در نهایت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه است و هر دانشجویی را آن معاونت به ما معرفی کند، به ایشان خوابگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعلق می‌گیرد.

وام‌های دانشجویی

وی در خصوص شرایط و نحوه ثبت‌نام وام‌ها متذکر شد: ثبت‌نام وام تا پایان نیم‌سال جاری ادامه خواهد داشت، اما انتظار می‌رود دانشجویان هرچه زودتر نسبت به ثبت‌نام و تکمیل مدارک وام اقدام کنند.

معاون دانشجویی دانشگاه ادامه داد: در گذشته انواع وام مانند تحصیلی، شهریه، ازدواج و مسکن داشتیم، اما در حال حاضر وام‌ها تجمیع شده و تاکنون ۷۹۴ دانشجو از دانشگاه بوعلی‌سینا درخواست وام‌شان در ترم ۹۹۱ تایید گردیده است.

وی گفت: در حال حاضر تمام مراحل درخواست و دریافت وام به صورت غیرحضوری در پورتال دانشجویی صندوق رفاه به آدرس bp.swf.ir انجام می‌شود و هیچ‌گونه حضور فیزیکی برای این کار وجود ندارد؛ علاوه بر ثبت‌نام وام، پیگیری‌هایی مربوط به کمیسیون موارد خاص و رزرو خوابگاه نیز به صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد.

دکتر نقدی اضافه کرد: دانشجویان عزیز می‌توانند برای اطلاع دقیق از جزئیات همه وام‌ها و آخرین بخشنامه‌ها در این خصوص، به وب‌سایت معاونت دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا به آدرس std.basu.ac.ir مراجعه کنند.

وی همچنین توضیح داد: آخرین جزئیات نحوه بازپرداخت، اقساط و جریمه وام‌ها با توجه به نوع آن‌ها، بخشنامه‌هایی دارد که در وب‌سایت معاونت دانشجویی دانشگاه قرار داده شده است.

نقدی تصریح کرد: وام‌هایی مانند وام تجهیزات، یا وام خرید لب‌تاپ و گوشی و نظایر آن، در حال حاضر جزء موارد وام‌های دانشجوین عناوین ابلاغ‌شده از صندوق رفاه دانشجویان شده است.

وی در ادامه برای وام‌های دانشجویی دکتری متذکر شد: اگر ضامن، کارمند رسمی، عضو هیات علمی، بازنشسته یا مستمری‌بگیر باشد، گواهی آخرین کسر حقوق و گواهی آخرین حکم استخدامی لازم است؛ لازم به ذکر است گواهی کسر حقوق باید خطاب به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حاوی نوع استخدام فرد باشد.

معاون دانشجویی دانشگاه افزود: برای وام‌های دکتری تایید حضوری مدیر گروه ضرورتی ندارد و فعلا تنها تاییدیه تحصیلی کفایت می‌کند.

وی همچنین برای افرادی که قادر به ورود به پورتال و ثبت ‌نام وام نبوده‌اند، گفت: دانشجویان باید از طریق آقای حسین نوروزی رئیس اداره رفاه معاونت دانشجویی دانشگه اقدام کرده و پیگیر رفع آن باشند، یا با دفتر دکتر دکامی مدیر امور دانشجویی دانشگاه تماس بگیرند.

کمسیون موارد خاص

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه یادآور شد: کمیسیون موارد خاص صرفا فلسفه حمایتی آموزشی برای کمک به دانشجویان طبق آیین‌نامه‌ها دارد؛ برای اموری مثل مشروطی، سنوات تحصیلی، انتقال و مهمانی؛ در نیمسال ۹۸۲، ۲۴۱۹ درخواست در کمیسیون مطرح شده است.

وی گفت: از جمله تصمیمات این کمیسیون در ترم گذشته حذف ترم برای دانشجویانی است که خود یا خانواده‌شان درگیر کرونا بوده‌اند. اما برای دانشجویانی که در کارنامه آن‌ها نمره درسی ثبت شده باشد و درخواست حذف ترم برای باقی واحد را داشته باشند این موضوع امکان پذیر نیست.

مسابقات ورزش‌های همگانی و قهرمانی

اسدالله نقدی بیان کرد: برگزاری مسابقات ورزش همگانی و قهرمانی در مرحله ثبت‌نام و برگزاری به صورت سراسری است که دانشجویان دانشگاه بوعلی‌سینا نیز همچون دانشگاه‌های دیگر در این مسابقات شرکت می‌کنند. این دوره از مسابقات به صورت مجازی برگزار می‌شود و جزئیات آن هم در وب‌سایت اداره تربیت بدنی دانشگاه و هم در وب‌سایت خبرگزاری بسنا درج شده است.

وی ادامه داد: البته برگزاری مسابقات ورزشی همگانی و قهرمانی به صورت مجازی تامین‌کننده نیازهای ورزشی و تربیت بدنی دانشجویان نیست، اما می‌تواند فرصتی برای استفاده در شرایط کنونی باشد.

حقوق دانشجویان

معاون دانشجویی دانشگاه خبر داد: به زودی فایل اصلاح‌شده کتابچه "آنچه یک دانشجو باید بداند" درباره امور دانشجویی به ویژه برای دانشجویان غیرهمدانی و سایر دانشجویان برای آگاهی از حقوق خود و قوانین دانشگاه بوعلی‌سینا، در وب‌سایت معاونت دانشجویی قرار می‌گیرد.

وی گفت: در چنین شرایطی که افراد نیاز به مشورت در حوزه‌های مختلف دارند نیز دانشجویان می‌توانند با مراجعه با وب‌سایت مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه یا تماس با کارشناسان این مرکز، سوالات و مشکلات خود را مطرح کرده و در جهت رفع آن گام بردارند.

کمیته انضباطی دانشگاه بوعلی سینا

دکتر نقدی همچنین اظهار کرد: ما در دانشگاه سه کمیته انظباطی و انتظامی برای اساتید، کارکنان و دانشجویان داریم، که مسائل مربوط هرکدام از این اقشار در کمیته تخصصی خود مطرح می‌شود. بخش مهم کمیته انضباطی دانشجویان مربوط به تقلب‌های امتحانی دانشجویی و بخشی دیگر نیز عدم رعایت قواعد دانشگاه در حوزه‌های مختلف است، که با رعایت قانون و حقوق با ایشان مواجهه می‌شود.

اقدامات انجام شده در دانشگاه بوعلی‌سینا

وی تشریح کرد: دانشگاه بوعلی‌سینا در سال‌های گذشته اقدامات فراوانی را انجام داده است، به خصوص افزایش و ایجاد تنوع در منوی غذای دانشگاه تا سلامت آن مدنظر قرار گرفته شود، که از تک‌منویی به سه‌منویی ارتقاء پیدا کرد. خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه جز خوابگاه‌های خوب دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است. در حوزه‌های ورزشی نیز فضاهای مختلفی را ایجاد کردیم و سایر اقداماتی که در دست انجام هستند.

 

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا در پایان خبر داد: در جلسات مختلفی، تماس‌هایی با دانشجویان در خصوص مشکلات آن‌ها داشتیم، که درباره امکان ارسال غذا به صورت بیرون‌بر برای تعداد کمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی حاضر در دانشگاه مطرح بود؛در همین راستا ان‌شاءلله تلاش داریم که از روز چهارشنبه با حمایت هیات رئیسه اقدام لازم در این زمینه انجام شود، که نتایج آن از طریق خبرگزاری بسنا اطلاع‌رسانی خواهد شد.


پربازدید ترین خبر ها